John Boos ST6R1.5-24108GSK-X 108" W Stainless Steel Work Table with Undershelf
Shop all John Boos Work Tables with Undershelf
SKU:
ST6R1.5-24108GSK-X
MPN:
ST6R1.5-24108GSK-X
Commercial design services
Built for kitchen use, the John Boos ST6R1.5-24108GSK-X stainless steel table measures 108" wide by 24" deep. It has a 16 gauge Type 304 top with a 1.5" backsplash and beveled bottom.
  • Adjustable feet for leveling
  • Galvanized legs and undershelf for strength
  • NSF and CSA compliance for food safety
  • 108" W Type 304 stainless top for durability
  • 16 gauge 300 series top for commercial use
  • 1.5" backsplash for splash control
Weight130 LBS
Height37.25 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeBeveled Bottom / Return
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Weight130 LBS
Height37.25 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Filter TypeWork Tables
Top Gauge16 Gauge
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum WR54-1460S-5 60" W x 14" D x 54" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 7-PS-73 12" W x 16" D Wall Mounted Hand Sink