John Boos ST6R1.5-24120GBK-X 120" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-24120GBK-X
MPN:
ST6R1.5-24120GBK-X
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-24120GBK-X stainless steel work table is 120" wide and 24" deep. It has a 16 gauge type 304 top, a 1.5" backsplash, Stallion safety edge, and a galvanized base.
  • Adjustable feet for leveling
  • Galvanized open base with crossrails for stability
  • NSF certified and CSA compliant for sanitation
  • 120" W Type 304 stainless top for durability
  • 16 gauge 300 series top resists dents
  • 1.5" backsplash protects walls
Weight115 LBS
Height37.25 (H)
Width120 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeBeveled Bottom / Return
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight115 LBS
Height37.25 (H)
Width120 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"