John Boos ST6R1.5-24120SBK-X 120" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-24120SBK-X
MPN:
ST6R1.5-24120SBK-X
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-24120SBK-X stainless steel work table is 120" x 24" with a 16/300 Type 304 top, 1.5" backsplash, bullnose edge, open base, crossrails, bullet feet, NSF, and CSA certified.
  • NSF certified, CSA-Sanitation compliant
  • Adjustable bracing, bullet feet for leveling
  • 115 lbs shipping weight
  • 120" x 24" Type 304 stainless top, 1.5" backsplash
  • Open base with crossrails for stability
  • Rounded bullnose front for food prep
Weight115 LBS
Height37.25 (H)
Width120 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight115 LBS
Height37.25 (H)
Width120 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"