John Boos ST6R1.5-2430SBK-X 30" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-2430SBK-X
MPN:
ST6R1.5-2430SBK-X
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
The John Boos ST6R1.5-2430SBK-X stainless steel work table measures 30" x 24" with a 16 gauge Type 304 top and 1.5" backsplash. NSF and CSA-Sanitation certified, it features adjustable bracing, bullet feet, and open base crossrails.
  • Adjustable bullet feet and side/rear bracing
  • Type 304 stainless steel legs and base
  • NSF and CSA sanitation certified
  • 30" W x 24" D, 16/300 stainless top
  • Stallion Safety Edge front reduces injuries
  • 1.5" backsplash/upturn for spill containment
Weight42 LBS
Height37.25 (H)
Width30 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)30" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight42 LBS
Height37.25 (H)
Width30 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)30" Wide
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Stainless Steel Open Base Work Table
  • Restaurant Equipment