John Boos ST6R1.5-2430SSK-X 30" W Stainless Steel Work Table with Undershelf
Shop all John Boos Work Tables with Undershelf
SKU:
ST6R1.5-2430SSK-X
MPN:
ST6R1.5-2430SSK-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Optimize prep lines with the John Boos ST6R1.5-2430SSK-X 30" W stainless steel work table. It features a 16/300 Type 304 top, 1.5" backsplash, Stallion Safety Edge, adjustable undershelf, and bullet feet.
  • NSF and CSA certified
  • Stainless steel legs with bullet feet
  • Open base simplifies cleaning
  • 30" W Type 304 stainless steel top, 16 gauge
  • Adjustable undershelf for storage
  • 1.5" backsplash for splash control
Weight47 LBS
Height37.25 (H)
Width30 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Weight47 LBS
Height37.25 (H)
Width30 (W)
Depth24 (D)
Filter TypeWork Tables
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Advance Tabco KLG-365 60" W x 36" D Galvanized Base 14 Gauge Work Table