John Boos ST6R1.5-2448GBK-X 48" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-2448GBK-X
MPN:
ST6R1.5-2448GBK-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
John Boos st6r1.5-2448gbk-x stainless steel work table measures 48" x 24" with a 16/300 Type 304 top and a 1.5" backsplash. It has a beveled edge, 90° turndown sides, and a galvanized open base.
  • Adjustable bullet feet for leveling
  • Galvanized open base with crossrails
  • NSF certified and CSA compliant
  • 48" W x 24" D Type 304 stainless top
  • 16 gauge 300 series stainless
  • 1.5" backsplash with Stallion Safety Edge
Weight56 LBS
Height37.25 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeBeveled Bottom / Return
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight56 LBS
Height37.25 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerJohn Boos
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Stainless Steel Open Base Work Table
  • Restaurant Equipment