John Boos ST6R1.5-2448SSK 48"W x 24"D Stainless Steel Work Table
Shop all John Boos Work Tables with Undershelf
SKU:
ST6R1.5-2448SSK
MPN:
ST6R1.5-2448SSK-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
The John Boos ST6R1.5-2448SSK stainless steel work table measures 48" x 24" and has a 16 gauge, 300 series top with a 1-1/2" rear up-turn for splash control. Its open base has an adjustable undershelf and bullet feet for stability.
  • 48" x 24" 16-gauge Type 300 stainless top for durability
  • Stallion Safety Edge and 90° turndown protect staff and walls
  • 1.5" rear up-turn with 1–4 inches splash height for spill control