John Boos ST6R1.5-2448SSK-X 48" W Stainless Steel Work Table with Undershelf
Shop all John Boos Work Tables with Undershelf
SKU:
ST6R1.5-2448SSK-X
MPN:
ST6R1.5-2448SSK-X
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-2448SSK-X stainless steel work table, 48" x 24", features a 16 Gauge Type 304 top, 1.5" backsplash, safety edge, stainless legs, undershelf, and bullet feet. NSF certified.
  • Stainless legs with bullet feet
  • Adjustable undershelf for storage
  • NSF and CSA certified for food use
  • 48" x 24" Type 304 stainless top
  • 16-gauge top with beveled edge
  • 1.5" backsplash for splash control
Weight65 LBS
Height37.25 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeBeveled Bottom / Return
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Weight65 LBS
Height37.25 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Filter TypeWork Tables
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf