John Boos ST6R1.5-30108GSK-X 108" W Stainless Steel Work Table with Undershelf and Galvanized Base
Shop all John Boos Work Tables with Undershelf
SKU:
ST6R1.5-30108GSK-X
MPN:
ST6R1.5-30108GSK-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-30108GSK-X stainless steel table, 108" x 30", has a 1.5" backsplash, Type 300 series top, galvanized base, adjustable undershelf, bullet feet, and meets NSF/CSA standards.
  • NSF, CSA certified for compliance
  • Adjustable feet for level installation
  • 108" W Type 304 stainless top, 1.5" backsplash
  • Safety Edge front reduces injury risk
  • Galvanized legs, undershelf for corrosion resistance
Weight149 LBS
Height37.25 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeSquare / Flat
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Weight149 LBS
Height37.25 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Filter TypeWork Tables
Table Edge TypeSquare / Flat
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf