John Boos ST6R1.5-30108SBK-X 108" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-30108SBK-X
MPN:
ST6R1.5-30108SBK-X
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
Handle heavy prep with the John Boos ST6R1.5-30108SBK-X 108" work table. It has a 16 gauge stainless steel top, 1.5" backsplash, and a stable open base.
  • Adjustable feet for stability
  • Open base with crossrails for access
  • NSF certified and CSA-Sanitation compliant
  • 108" x 30" Type 304 stainless steel top
  • 16 gauge 300 Series top for food service
  • 1.5" backsplash for spill containment
Weight119 LBS
Height37.25 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight119 LBS
Height37.25 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerJohn Boos
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Stainless Steel Open Base Work Table
  • Restaurant Equipment