John Boos ST6R1.5-30120GBK-X 120" W Stainless Steel Work Table with Galvanized Base
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-30120GBK-X
MPN:
ST6R1.5-30120GBK-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-30120GBK-X stainless steel work table is 120" wide, 30" deep, with a Type 304 top, 1.5" backsplash, galvanized base, crossrails, and bullet feet. NSF and CSA certified.
  • Adjustable bracing, bullet feet for leveling
  • Safety Edge front, 90° turndown sides
  • NSF certified, CSA Sanitation compliant
  • 120" Type 304 stainless top, 1.5" backsplash
  • Galvanized base with crossrails
  • 16 gauge 300 series durable prep surface
Weight129 LBS
Height37.25 (H)
Width120 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight129 LBS
Height37.25 (H)
Width120 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide