John Boos ST6R1.5-30120SBK-X 120" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-30120SBK-X
MPN:
ST6R1.5-30120SBK-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-30120SBK-X stainless steel work table measures 120" wide by 30" deep with a 16/300 Type 304 top, 1.5" backsplash, rounded edge, and open base for support.
  • Adjustable feet and bracing for leveling
  • Open base with crossrails for access
  • NSF certified and CSA compliant
  • 120" W Type 304 stainless steel top
  • Rounded bullnose front edge for comfort
  • 1.5" backsplash protects walls
Weight129 LBS
Height37.25 (H)
Width120 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight129 LBS
Height37.25 (H)
Width120 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerJohn Boos
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Stainless Steel Open Base Work Table
  • Restaurant Equipment
Related products
picture
Advance Tabco KSS-248 96" W x 24" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table Undershelf