John Boos ST6R1.5-3030GBK-X 30" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-3030GBK-X
MPN:
ST6R1.5-3030GBK-X
picture
video thumbnail
Commercial design services
Built for kitchen use, the John Boos ST6R1.5-3030GBK-X work table features a 30" x 30" Type 304 stainless steel top with a 1.5" backsplash. Its open galvanized base ensures stability and complies with NSF and CSA sanitation standards.
  • 30" x 30" work surface for prep
  • NSF and CSA certified
  • Square flat edge with Stallion Safety Edge
  • 16/300 Type 304 stainless top with 1.5" backsplash
  • Adjustable bullet feet for leveling
  • Galvanized open base with crossrails
Weight47 LBS
Height37.25 (H)
Width30 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)30" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight47 LBS
Height37.25 (H)
Width30 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)30" Wide
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Stainless Steel Open Base Work Table
  • Restaurant Equipment
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"