John Boos ST6R1.5-3036GBK-X 36" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-3036GBK-X
MPN:
ST6R1.5-3036GBK-X
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-3036GBK-X stainless steel work table, 36" wide x 30" deep, has a Type 304 top, 1.5" rear upturn, open galvanized base, crossrails, bullet feet, NSF & CSA certified.
  • Adjustable feet for leveling
  • Galvanized base with crossrails
  • NSF and CSA certified
  • 36" W Type 304 stainless top
  • 16 gauge top resists wear
  • 1.5" backsplash with Safety Edge
Weight52 LBS
Height37.25 (H)
Width36 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeBeveled Bottom / Return
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight52 LBS
Height37.25 (H)
Width36 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)36" Wide
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Stainless Steel Open Base Work Table
  • Restaurant Equipment
Related products
picture
National Public Seating MSFT3060 30" W x 60" D 16-Gauge C-Channel Frame Max Seating Folding Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FSS-303 36" W x 30" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table