John Boos ST6R1.5-3036SBK-X 36" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-3036SBK-X
MPN:
ST6R1.5-3036SBK-X
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for demanding kitchens, the John Boos ST6R1.5-3036SBK-X work table features a 16-gauge type 304 stainless steel top with a 1.5" backsplash for sanitary containment. Its open base supports heavy use and meets NSF and CSA standards.
  • Adjustable feet for leveling
  • Open base with crossrails for access
  • NSF and CSA compliant for foodservice
  • 36" W Type 304 stainless top for durability
  • 16 gauge top for commercial strength
  • 1.5" backsplash for spill control
Weight52 LBS
Height37.25 (H)
Width36 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeBeveled Bottom / Return
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)36" Wide
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo