John Boos ST6R1.5-3036SSK-X 36" W Stainless Steel Work Table with Undershelf
Shop all John Boos Work Tables with Undershelf
SKU:
ST6R1.5-3036SSK-X
MPN:
ST6R1.5-3036SSK-X
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-3036SSK-X stainless steel work table, 36" x 30", has a 16/300 Type 304 top, 1.5" backsplash, safety edge, adjustable undershelf, and bullet feet. NSF and CSA certified.
  • NSF certified, CSA compliant
  • Open base with adjustable undershelf
  • 90° turndown sides with Stallion Edge
  • 36" W Type 304 stainless top, 16 gauge
  • Stainless legs with adjustable feet
  • 1.5" backsplash for spill control
Weight60 LBS
Height37.25 (H)
Width36 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeSquare / Flat
ManufacturerJohn Boos
Weight60 LBS
Height37.25 (H)
Width36 (W)
Depth30 (D)
Filter TypeWork Tables
Table Edge TypeSquare / Flat
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf