John Boos ST6R1.5-3048GSK-X 48" W Stainless Steel Work Table with Undershelf and Galvanized Base
Shop all John Boos Work Tables with Undershelf
SKU:
ST6R1.5-3048GSK-X
MPN:
ST6R1.5-3048GSK-X
picture
video thumbnail
Commercial design services
Built for commercial kitchens, the John Boos ST6R1.5-3048GSK-X work table features a 16 gauge type 304 stainless steel top with a 1.5" backsplash to contain spills.
  • Adjustable feet for leveling
  • Galvanized legs resist corrosion
  • NSF and CSA compliant for foodservice
  • 48" x 30" Type 304 stainless top for durability
  • 16 gauge top reduces denting
  • 1.5" backsplash for splash control
Weight74 LBS
Height37.25 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeBeveled Bottom / Return
ManufacturerJohn Boos
Weight74 LBS
Height37.25 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Filter TypeWork Tables
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"