John Boos ST6R1.5-3048SBK-X 48" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-3048SBK-X
MPN:
ST6R1.5-3048SBK-X
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-3048SBK-X stainless steel work table features a 48" x 30" Type 304 16-gauge top with a 1.5" rear upturn for hygienic food prep.
  • Adjustable feet ensure level installation
  • Open base with crossrails for airflow and access
  • 48" x 30" Type 304 stainless top for hygiene and durability
  • 16 gauge top balances strength and weight
  • 1.5" backsplash prevents spills and eases cleanup
Weight62 LBS
Height37.25 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeBeveled Bottom / Return
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight62 LBS
Height37.25 (H)
Width48 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerJohn Boos
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Stainless Steel Open Base Work Table
  • Restaurant Equipment