John Boos ST6R1.5-3060SBK-X 60" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-3060SBK-X
MPN:
ST6R1.5-3060SBK-X
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-3060SBK-X stainless steel work table, 60" x 30", features a Type 304 top, rear up-turn, turndown sides, NSF/CSA certified, stainless legs, crossrails, bullet feet, and Stallion Safety Edge front.
  • Adjustable feet/bracing for leveling
  • Steel legs with crossrails for rigidity
  • NSF & CSA-Sanitation certified
  • 60" x 30" surface, 16-gauge Type 304
  • Safety edge, 90° side turndown
  • 1.5" rear up-turn/backslash for containment
Weight72 LBS
Height37.25 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeBeveled Bottom / Return
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight72 LBS
Height37.25 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerJohn Boos
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"