John Boos ST6R1.5-3096SBK-X 96" W Stainless Steel Work Table with Galvanized Base
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-3096SBK-X
MPN:
ST6R1.5-3096SBK-X
picture
video thumbnail
Commercial design services
The John Boos ST6R1.5-3096SBK-X 96" stainless steel work table has a 16/300 Type 304 top, 1.5" backsplash, Stallion safety edge, galvanized base, bullet feet, and NSF/CSA certifications.
  • Adjustable stainless legs, bullet feet
  • Stallion Safety Edge, beveled bottom return
  • 96" W Type 304 stainless top, 1.5" backsplash
  • NSF/CSA certified for commercial use
  • Galvanized open base, side/rear crossrails
Weight110 LBS
Height37.25 (H)
Width96 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeBeveled Bottom / Return
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)96" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight110 LBS
Height37.25 (H)
Width96 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)96" Wide