Krowne KR24-MS12-C 12”W x 24”D Royal Series Underbar Speed Unit
Shop all Krowne Underbar Sink
SKU:
KR24-MS12-C
MPN:
KR24-MS12-C
Commercial design services
  • Locking hinged door for secure storage
  • Durable stainless steel construction
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Efficient underbar speed unit design
  • High-performance push-down rinser faucet
  • Compact 12”W x 24”D footprint
Weight73 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth24 (D)
Bowl Size10" X 12" Front-To-Back
ConstructionStainless Steel Top, Front, Ends And Legs
DrainboardsWithout Drainboards
Sink Compartments(1)
Splash6"
ManufacturerKrowne
Width (side-side) OA7" - 12"
Filter TypeBar Sinks
Weight73 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth24 (D)
DrainboardsWithout Drainboards
Sink Compartments(1)
Splash6"
ManufacturerKrowne
Width (side-side) OA7" - 12"
Filter TypeBar Sinks
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"