Krowne KR24-MS26R 26" W Stainless Steel Royal Series 8" Elixir Mixology Multi-Station with Ice Bin on Right
Shop all Krowne Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
KR24-MS26R
MPN:
KR24-MS26R
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your beverage service with the Krowne KR24-MS26R, a 26" wide stainless steel multi-station designed for efficiency. It features a 55 lbs. ice bin and a bottle well capacity of 10, streamlining cocktail preparation effectively.
  • Freestanding design for easy placement
  • Includes 10-bottle capacity well
  • Versatile multi-station for mixology tasks
  • Accommodates up to 55 lbs. of ice
  • Durable stainless steel construction
  • ETL sanitation listed for safety
Weight117 LBS
Height36.5 (H)
Width26 (W)
Depth24 (D)
Bin Depth12" Deep Ice Bin
Cold PlateWithout
Components (left to right)Bottle Well, Ice Bin
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeIce Bins without Cold Plate
Ice Capacity (approximate)55 Lbs.
Splash6"
ManufacturerKrowne
Item TypeIce Bins without Cold Plate
Weight117 LBS
Height36.5 (H)
Width26 (W)
Depth24 (D)
Bin Depth12" Deep Ice Bin
Cold PlateWithout
Splash6"
ManufacturerKrowne
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Bissell 2038342 Top Fill Outer Cloth Bag fits all BG100 Series
Pro IconFree shipping
picture
Lodge L8SK3 10.6875" Cast Iron With Helper Handle Skillet (3 Each per Case)
Pro IconFree shipping
Metro N426C 30" W x 21" D Chrome 4 Wire Shelves Super Erecta Starter Shelving Unit
Fri-Jado MDD 48-4 PT MT 47.25" W Self-Serve 4 Shelves Pass-Through Multi-Deck Display - 208 Volts
Sterling Manufacturing SPG-6 MF NG 23" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU
Rosseto SM229 Stainless Steel Stackable Countertop Multi-Chef Food Warmer
Krowne KMT-14S 14 Faucets Stainless Steel Countertop Krowne Max-T Style Tower
John Boos EBK-G18 Leg Bracing Kits
More from Krowne
Krowne KR18-MS12 Royal 1800 Series Underbar Mixology Unit, 12”W x 24”D
Krowne 11-400L Krowne Silver Series Faucet, deck mount, 4" centers
Krowne 21-139L Krowne Add-On-Faucet, for pre-rinse, with 12" spout
Krowne MS-2424 Floor Mop Sink, 24" x 24" x 13" overall
Krowne HS-2L Hand Sink, wall mount, 15-3/4"W x 15-1/4"D x 13-3/8"H OA
Krowne MC24B Underbar Glass Froster, slide top, 24"W x 24"D
Krowne HS-9L Space Saver Hand Sink, wall mount, 12-1/2"W x 17-1/4"D x 13-3/8"H OA
Krowne KR18-53C Royal 1800 Series Underbar Sink Unit, three compartment, 60"W x 19"D
Krowne MC48B Underbar Glass Froster, slide top, 48"W x 24"D
Krowne M7548K Royal Series Moveable Gas Connection Kit, 3/4” I.D.
Krowne M7536K Royal Series Moveable Gas Connection Kit, 3/4” I.D.
Krowne 14-814L Krowne Royal Series Faucet, splash-mounted, 8" centers