Connerton CN60-4-36G-NG 60.1" W Stainless Steel Natural Gas Restaurant Range with Standard Ovens - 206,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN60-4-36G-NG
MPN:
CN60-4-36G
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Connerton cn60-4-36g-ng stainless steel 60.1" restaurant range features four 34,000 BTU burners, a 36" griddle, and two ovens with 206,000 BTU for high-volume cooking.
  • Stainless steel front and sides for sanitation
  • Two 35,000 BTU ovens for baking
  • 206,000 BTU total output for high performance
  • 36" 1" polished steel griddle for griddling
  • Four 34,000 BTU burners for searing
Weight765 LBS
Height58.2 (H)
Width60.1 (W)
Depth33.9 (D)
Base(2) Standard Ovens
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU206,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
No of Burners4
Weight765 LBS
Height58.2 (H)
Width60.1 (W)
Depth33.9 (D)
Base(2) Standard Ovens
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU206,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
No of Burners4
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CSA Star certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"