Metro EZHS48W-KIT 48" W x 24" D Stainless Steel Super Erecta Workstation with Hot Open Heated Shelf - 120 Volts 400 Watts
Shop all Metro Super Erecta Wire Shelving
SKU:
EZHS48W-KIT
MPN:
EZHS48W-KIT
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for demanding kitchens, the Metro EZHS48W-KIT stainless steel workstation features a 48" x 24" work surface, a 48" x 14" heated shelf, and an adjustable thermostat up to 200°F.
  • Chrome plated overhead shelf for ventilation
  • 48" W x 14" D heated shelf for hot items
  • NSF and cULus certified, made in USA
  • 48" W x 24" D stainless steel work surface
  • Adjustable thermostat to 200°F
  • 120v 400 Watts with NEMA 5-15P connection
Weight93.6 LBS
Height64 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeHeated Workstations
Overshelves1 Wire
Top ConstructionStainless Steel
UndershelvesNo Undershelf
Width (side - side)48"
ManufacturerMetro
Amps3.4
Phase1-Ph
Hertz60
StyleHeated
Voltage120v
Number of Shelves2 Shelves
Shelves2
Dimensions55 28 10
Weight93.6 LBS
Height64 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeHeated Workstations
Overshelves1 Wire
UndershelvesNo Undershelf
Width (side - side)48"
ManufacturerMetro
Amps3.4
Phase1-Ph
Hertz60
StyleHeated
Voltage120v
Number of Shelves2 Shelves
Shelves2
Dimensions55 28 10
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Shop By Brand Shelving
  • Metro Shelving
  • Metro Super Erecta Wire Shelving
  • Restaurant Shelving
  • Shop By Brand Shelving
  • Metro Shelving