Metro EZHSE36W-KIT 36" W x 24" D Stainless Steel Super Erecta Workstation with Hot Open Heated Shelf - 120 Volts 400 Watts
Shop all Metro Super Erecta Wire Shelving
SKU:
EZHSE36W-KIT
MPN:
EZHSE36W-KIT
Commercial design services
Metro EZHSE36W-KIT stainless steel workstation offers a 36" x 24" surface with a 36" x 14" heated shelf and adjustable thermostat up to 200°F.
  • Chrome-plated overhead wire shelf and posts
  • Includes NEMA 5-15P cord, NSF and cULus certified
  • Made in USA, durable Metro
  • 36" W x 24" D stainless steel work surface
  • 120v 400 Watts, 3.4 amps draw
  • 36" W x 14" heated shelf, adjustable to 200°F
Weight120 LBS
Height64 (H)
Width36 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24"
UndershelvesNo Undershelf
Width (side - side)36"
Shelves2
Dimensions43 28 15
Weight120 LBS
Height64 (H)
Width36 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24"
UndershelvesNo Undershelf
Width (side - side)36"
Shelves2
Dimensions43 28 15
Related products
Quantum SG-B1775P 17" W x 7" D x 5" H Green Epoxy Antimicrobial Store Grid Basket
Pro IconFree shipping
Yanco CAT-1282 7 Qt. 16" W White Melamine Square Catering Bowl
Pro IconFree shipping
Nemco 8027-220 Aluminum And Stainless Steel Construction Roller-Type Roll-A-Grill® Hot Dog Grill - 220V