Metro EZHSE48W-KIT 48" W x 24" D Stainless Steel Super Erecta Workstation with Hot Open Heated Shelf - 120 Volts 400 Watts
Shop all Metro Super Erecta Wire Shelving
SKU:
EZHSE48W-KIT
MPN:
EZHSE48W-KIT
Commercial design services
Metro EZHSE48W-KIT heated Super Erecta workstation provides a 48" x 24" stainless steel work surface with a 48" x 14" heated shelf and adjustable thermostat to 200°F. NSF and cULus certified, made in USA, 400 Watts, NEMA 5-15P.
  • Chrome-plated overhead wire shelf
  • NSF, cULus certified, made in USA
  • Three-sided open base for ergonomic access
  • 48" x 24" stainless steel work surface
  • 120v 400W, 3.4 amps, NEMA 5-15P plug
  • 48" x 14" heated shelf to 200°F thermostat control
Weight142.9 LBS
Height64 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24"
UndershelvesNo Undershelf
Width (side - side)48"
Shelves2
Dimensions55 28 15
Weight142.9 LBS
Height64 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24"
UndershelvesNo Undershelf
Width (side - side)48"
Shelves2
Dimensions55 28 15
Related products
Advance Tabco PT-10R-96 96" W x 10" D Stainless Steel Rear Mounted Single Overshelf
Pro IconFree shipping
Yanco RO-2704 7 Oz. White or Brown Porcelain Round Rockeye-2 Rice Bowl
Pro IconFree shipping
Thunder Group 1106TW 3 Oz. Imperial White Melamine Soup Plate
Vollrath FC-4SH-54208-SI-SW 54" Aluminum Silver Vein Powder Coat Single Unlighted Low Profile Heat Strip - 208 Volts
Advance Tabco TA-20-4 34.5" H (4) Stainless Steel Leg with Stainless Steel Adjustable Bullet Foot
Omcan USA 80811 12" Stainless Steel Round Serving Tray