Vollrath FC-4SH-54208-SI-SW 54" Aluminum Silver Vein Powder Coat Single Unlighted Low Profile Heat Strip - 208 Volts
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-54208-SI-SW
MPN:
FC-4SH-54208-SI-SW
Commercial design services
Vollrath FC-4SH-54208-SI-SW 54" aluminum low profile heat strip ensures consistent temperatures for high-volume foodservice. It features a silver vein powder coat and remote toggle control.
  • Remote toggle control for convenience
  • Aluminum resists corrosion in kitchens
  • NSF, cULus certified for compliance
  • 54" Aluminum silver vein powder coat
  • 208V, 1237 Watts for heat output
  • Low-profile design saves space
Height1.86 (H)
Width54 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
ManufacturerVollrath
Amps5.9
Voltage208v
Dimensions3.75 54 1.86
Height1.86 (H)
Width54 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Toggle
ManufacturerVollrath
Amps5.9
Voltage208v
Dimensions3.75 54 1.86
  • Strip Warmer
Related products
Empress E179004 Black Polypropylene Heavy Weight Soupspoon (1000 Packs Per Case)
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 7-PS-68 17.25" W x 15.25" D Wall Mounted Hand Sink
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 7-PS-24B Tubular Wall Support Brackets
Advance Tabco PT-10R-96 96" W x 10" D Stainless Steel Rear Mounted Single Overshelf
Hatco ES82-120 120" W x 38" D Stainless Steel Frame Self Service Double-Sided Flav-R-Shield ES82 Food Shield
Yanco AC-2 5.63" W Super White Porcelain Round Abco Saucer
Chef Master 90009 48 Stainless Blades Chef-Master Meat Tenderizer
Metro 1860LS 60" W x 18" D Stainless Steel Super Erecta Shelf