Micro Matic DP-MET-H-40-Z 40" W x 8.5" D Stainless Steel with Drain Drip Tray Trough
SKU:
DP-MET-H-40-Z
MPN:
DP-MET-H-40-Z
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Micro Matic's DP-MET-H-40-Z drip tray measures 40" wide by 8.5" deep, made of stainless steel with a perforated screen and a 5/8" O.D. drain.
  • Perforated screen prevents clogging
  • 5/8" O.D. drain for fast removal
  • Surface-mount design simplifies install
  • Stainless Steel for corrosion resistance
  • 8.5" depth maximizes spill capture
  • 40" width fits Metropolis "H" draft towers
Weight12 LBS
Height0.75 (H)
Width40 (W)
Depth8.5 (D)
Length37" - 48"
MaterialStainless Steel
ManufacturerMicro Matic
Weight12 LBS
Height0.75 (H)
Width40 (W)
Depth8.5 (D)
Length37" - 48"
MaterialStainless Steel
ManufacturerMicro Matic
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
  • Beverage Supplies
  • Coffee Service
  • Drip Trays
  • Beverage Supplies
  • Coffee Service
  • Drip Trays
Related products
picture
Quantum SL12GY 12" D x 4" H Gray Epoxy Side Ledge