Quantum WR54-2460S 60" W x 24" D 304 Stainless Steel Includes 4 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-2460S
MPN:
WR54-2460S
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Maximize storage efficiency with the Quantum WR54-2460S wire shelving starter kit. This sturdy unit features a 60" W x 24" D design, four wire shelves, and an 800-pound capacity, all made from durable 304 stainless steel.
  • Vented design promotes airflow
  • NSF certified for food safety
  • Durable 304 stainless steel
  • Includes four adjustable shelves
  • Supports up to 800 lbs. per shelf
Weight96 LBS
Height54 (H)
Width24 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight96 LBS
Height54 (H)
Width24 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)24" Deep
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
CastersWithout Casters
StyleVented
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum SL12GY 12" D x 4" H Gray Epoxy Side Ledge
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FSS-W-305 60" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SU-16 7" W x 7" H x 1" D Stainless Steel Countertop Mount Glass Rinser
Advance Tabco PT-12S-84 84" W x 12" D Stainless Steel Splash Mounted Single Overshelf
Yanco RE-23 7 Oz. White Ceramic Round Recovery Cup
Thunder Group 5206TP 25 Oz. Melamine Peacock Round Rice Bowl
Thunder Group 7200TW 0.63 Oz. Imperial White Melamine Soup Spoon
Glastender BT-5-PB 17"W Tee Draft Dispensing Tower
Micro Matic DP-MET-H-40-Z 40" W x 8.5" D Stainless Steel with Drain Drip Tray Trough
Pitco P6072144 13-1/4" x 13-1/2" x 5-3/4" Square Fine Mesh Basket
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf