Montague UFLC-36R-LP 36" Liquid Propane Countertop Char-Broiler - 114,000 BTU
Shop all Montague Charbroiler
SKU:
UFLC-36R-LP
MPN:
UFLC-36R
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • 36" footprint fits tight kitchens
  • Standing pilot ignition for reliable startup
  • CSA
  • 114,000 BTU output for rapid searing
  • Self-cleaning stainless steel radiants reduce maintenance
  • Two-position cast iron Ultra-Flow grate for versatile grilling
Weight370 LBS
Height12 (H)
Width36 (W)
Depth36.63 (D)
GridFlat or tilt, cast iron
HeatRadiants
IgnitionStanding pilot
ManufacturerMontague
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Total BTU114,000 BTU
Weight370 LBS
Height12 (H)
Width36 (W)
Depth36.63 (D)
GridFlat or tilt, cast iron
HeatRadiants
IgnitionStanding pilot
ManufacturerMontague
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Total BTU114,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CE Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Star certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Montague
  • Montague Charbroiler
  • Montague
  • Montague Charbroiler
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Montague
Montague V136-12 36" Gas Heavy Duty Range - 105,000 BTU
Montague C72-5F/RB72-RRR 72" Gas Technostar Restaurant Range - 440,000 BTU
Montague V136-15 36" Gas Heavy Duty Range - 115,000 BTU
Montague C60-5F/RB60-RRR 72" Gas Technostar Restaurant Range - 440,000 BTU
Montague UF-60C 72" Gas Technostar Restaurant Range - 440,000 BTU
Montague R-85A Apollo Convection Oven, gas, single-deck, standard depth
Montague Sp2053 20" Standard Countertop - 53,000 BTU
Montague V136-3G 36" Gas Heavy Duty Range - 30,000 BTU
Montague V136-9G 36" Gas Heavy Duty Range - 95,500 BTU
Montague 43F 42" Heavy Duty French Style Charcoal Broiler
Montague V236 Legend™ Double Oven, 36" Heavy Duty Range Type, gas
Montague M36-6 36" Gas Heavy Duty Range - 135,000 BTU
Montague V136-4E 36" Gas Heavy Duty Range - 180,000 BTU
Montague C12-9E 12" Gas Heavy Duty Range - 20,000 BTU