MVP Group IR-6-36CO-NG 36" W Stainless Steel 6 Open Burners 1 Convection Oven Natural Gas IKON Cooking Range - 213,000 BTU
Shop all MVP Group Commercial Gas Ranges & Fryers
SKU:
IR-6-36CO-NG
MPN:
IR-6-36CO
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
  • Porcelain-coated oven interior
  • Stainless steel front and lift-off shelf
  • CSA certified for sanitation and safety
  • 213,000 BTU total output for rapid cooking
  • 1 convection oven with 3-position rack
  • Six 30,000 BTU open burners
Weight471 LBS
Height59 (H)
Width36 (W)
Depth30.2 (D)
Base(1) Convection Oven
Exterior FinishStainless Steel Front
TopBurners
Total BTU213,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerMVP Group
Dimensions30.2 36 59
Weight471 LBS
Height59 (H)
Width36 (W)
Depth30.2 (D)
Base(1) Convection Oven
TopBurners
Total BTU213,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerMVP Group
Dimensions30.2 36 59
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Flame certification
  • CSA Sanitation certification
  • CSA Star certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from MVP Group
MVP Group IR-4-24 23.9" W x 31.4" D 4 Open Burners with 1 Oven IKON Range - 120,000 BTU
MVP Group IR-6-36 35.9" W x 31.4" D 6 Open Burners with 1 Standard Oven IKON Range - 180,000 BTU
MVP Group IR-10-60 59.9" W x 31.4" D 10 Open Burners with 2 Standard Ovens IKON Range - 300,000 BTU