New Age 21830ES30P 30"W x 18"D x 30"H 400 Lbs. Aluminum Stationary Equipment Stand with Undershelf
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
21830ES30P
MPN:
21830ES30P
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • 30" W x 18" D x 30" H footprint for compact kitchens
  • Aluminum construction for corrosion resistance
  • Open base with undershelf for organized storage
  • 400 lbs. capacity per shelf for heavy equipment
Weight20.5 LBS
Height30 (H)
Width30 (W)
Depth18 (D)
Base ConstructionAluminum
Depth (front - back)12" - 18" Deep
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
Width (side - side)30" - 35" Wide
ManufacturerNew Age
Weight20.5 LBS
Height30 (H)
Width30 (W)
Depth18 (D)
Base ConstructionAluminum
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
ManufacturerNew Age
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Equipment Stand and Mixer Table
  • Restaurant Equipment
Related products
picture
Quantum WR74-1860S-5 60" W x 18" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SW-132 132" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack