Perlick BC48RT-BS-STK 48" W Black Vinyl Stainless Steel Flat Top Bottle Cooler - 115 Volts
Shop all Perlick Back Bar Bottle / Wine Coolers
SKU:
BC48RT-BS-STK
MPN:
BC48RT-BS-STK
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Perlick bc48rt-bs-stk bottle cooler offers 12.6 cu. ft. of storage in a 48" width with a black vinyl stainless steel top, designed for back-bar service and side-mounted compressor access.
  • Ultra-quiet and environment-friendly refrigerant
  • Adequate Lighting
  • 48" width fits back bars
  • Digital Temperature Control
Weight300 LBS
Height34.25 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Exterior FinishBlack
Horse Power1/5 HP
Refrigerant TypeR-290
Width (side - side)37" - 50"
ManufacturerPerlick
Amps3.1
Phase1-Ph
Hertz60
RefrigerationSide Mounted
Weight300 LBS
Height34.25 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Exterior FinishBlack
Horse Power1/5 HP
Refrigerant TypeR-290
Width (side - side)37" - 50"
ManufacturerPerlick
Amps3.1
Phase1-Ph
Hertz60
RefrigerationSide Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Bottle Cooler
  • Commercial Refrigeration
  • Bottle Cooler
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"