Perlick TS30IC10-STK 30"W x 18-9/16"D Underbar Ice Bin/Cocktail Unit - 70 lb
Shop all Perlick
SKU:
TS30IC10-STK
MPN:
TS30IC10
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Includes 10 cold plate circuits
  • Durable stainless steel construction
  • Designed for freestanding installation
  • Efficient 70 lbs. ice storage capacity
  • Features a 6" backsplash for safety
  • Compact dimensions fit tight spaces
Weight140 LBS
Height36.5 (H)
Width30 (W)
Depth18.56 (D)
Bin Depth10" Deep Ice Bin
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel
Depth (front-back) OA18"- 19"
Ice Capacity70 - 99 lbs
Splash6"
Width (side-side) OA25" - 30"
ManufacturerPerlick
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight140 LBS
Height36.5 (H)
Width30 (W)
Depth18.56 (D)
Bin Depth10" Deep Ice Bin
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel
Depth (front-back) OA18"- 19"
Ice Capacity70 - 99 lbs
Splash6"
Width (side-side) OA25" - 30"
ManufacturerPerlick
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"