Perlick BC48RT-SS-STK 48" W Stainless Steel Flat Top Bottle Cooler - 115 Volts
Shop all Perlick Back Bar Bottle / Wine Coolers
SKU:
BC48RT-SS-STK
MPN:
BC48RT-SS-STK
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Discover the Perlick BC48RT-SS-STK, a 48" stainless steel flat top bottle cooler designed for efficiency and durability. With a capacity of 12.6 cu. ft., it provides optimal beverage storage while maintaining a sleek look.
  • NSF and CSA certified for safety
  • Energy-efficient R-290 refrigerant
  • Durable stainless steel construction
  • Designed for easy access to beverages
Weight300 LBS
Height34.25 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Horse Power1/5 HP
Refrigerant TypeR-290
Width (side - side)37" - 50"
ManufacturerPerlick
Amps3.1
Phase1-Ph
Hertz60
RefrigerationSide Mounted
Weight300 LBS
Height34.25 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Horse Power1/5 HP
Refrigerant TypeR-290
Width (side - side)37" - 50"
ManufacturerPerlick
Amps3.1
Phase1-Ph
Hertz60
RefrigerationSide Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"