Perlick FR24RT-BS-STK 24" Underbar Self-Contained Glass Froster - 120 Volts
Shop all Perlick Glass Chillers and Frosters
SKU:
FR24RT-BS-STK
MPN:
FR24RT-BS-STK
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Perlick fr24rt-bs-stk 24" underbar glass froster offers 4.2 cu. ft. of chilled storage. It uses R-290 refrigerant and a 1/4 HP compressor for efficient cooling. Designed for continuous service, it meets CSA and cULus certifications.
  • Compact 24" width saves space
  • 1/4 HP compressor for consistent chilling
  • Self-contained 120V operation for easy installation
  • R-290 refrigerant for lower impact
Weight190 LBS
Height34.13 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Exterior FinishBlack
Refrigerant TypeR-290
Temperature Range-10°F - 10°F
Width (side - side)24" - 35"
ManufacturerPerlick
Amps3.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Weight190 LBS
Height34.13 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Exterior FinishBlack
Refrigerant TypeR-290
Temperature Range-10°F - 10°F
Width (side - side)24" - 35"
ManufacturerPerlick
Amps3.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Glass Chillers & Frosters
  • Commercial Refrigeration
  • Glass Chillers & Frosters
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"