Perlick FR60RT-BS-STK 60" W Black Vinyl Stainless Steel Top Sliding Door Glass Foster - 120 Volts
Shop all Perlick Glass Chillers and Frosters
SKU:
FR60RT-BS-STK
MPN:
FR60RT-BS-STK
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Electric operation with R-290 refrigerant
  • NSF and CSA certified for safety
  • Sliding door design for easy access
  • Durable black vinyl and stainless steel finish
Weight353 LBS
Height34.13 (H)
Width60 (W)
Depth24 (D)
Exterior FinishBlack
Refrigerant TypeR-290
Temperature Range-10°F to 10°F
Width (side - side)60" - 71"
ManufacturerPerlick
Amps3.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Weight353 LBS
Height34.13 (H)
Width60 (W)
Depth24 (D)
Exterior FinishBlack
Refrigerant TypeR-290
Temperature Range-10°F to 10°F
Width (side - side)60" - 71"
ManufacturerPerlick
Amps3.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"