Perlick TS24IC10-STK 24"W x 18-9/16"D Underbar Ice Bin/Cocktail Unit - 50 lb
Shop all Perlick
SKU:
TS24IC10-STK
MPN:
TS24IC10
zoom
Login or Add to Cart to See Price
In Stock
Same day shipping
Order within 6 hours for same day shipping
Free shipping
Commercial design services
  • Includes 10 cold plate circuits
  • Efficient 50 lb ice storage capacity
  • Designed for freestanding installation
  • Durable stainless steel construction
  • Integrated backsplash for easy cleaning
  • NSF certified for safety and quality
Weight130 LBS
Height36.5 (H)
Width24 (W)
Depth18.56 (D)
Bin Depth10" Deep Ice Bin
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel
Depth (front-back) OA18" - 19"
Ice Capacity15 - 69 lbs
Splash6"
Width (side-side) OA19" - 24"
ManufacturerPerlick
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Weight130 LBS
Height36.5 (H)
Width24 (W)
Depth18.56 (D)
Bin Depth10" Deep Ice Bin
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel
Depth (front-back) OA18" - 19"
Ice Capacity15 - 69 lbs
Splash6"
Width (side-side) OA19" - 24"
ManufacturerPerlick
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"