Perlick TS36IC10-STK 36"W x 18-9/16"D Underbar Ice Bin/Cocktail Unit - 85 lb
Shop all Perlick
SKU:
TS36IC10-STK
MPN:
TS36IC10
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Includes 10 cold plate circuits
  • Efficient 85 lb ice storage capacity
  • Freestanding design for easy placement
  • Durable stainless steel construction
  • Integrated backsplash for cleanliness
  • NSF certified for safety standards
Weight150 LBS
Height36.5 (H)
Width36 (W)
Depth18.56 (D)
Bin Depth10" Deep Ice Bin
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel
Depth (front-back) OA18" - 19"
Ice Capacity70 - 99 lbs
Splash6"
Width (side-side) OA31" - 36"
ManufacturerPerlick
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Weight150 LBS
Height36.5 (H)
Width36 (W)
Depth18.56 (D)
Bin Depth10" Deep Ice Bin
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel
Depth (front-back) OA18" - 19"
Ice Capacity70 - 99 lbs
Splash6"
Width (side-side) OA31" - 36"
ManufacturerPerlick
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"