Piper Products RCPGFL-96 96" Single-Sided Protector Guard
Shop all Piper Products Salad Bar Organizer & Display Guard
SKU:
RCPGFL-96
MPN:
RCPGFL-96
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Piper Products RCPGFL-96 96" protector guard mounts on countertops and protects salad bars with six openings and fluorescent lights. It weighs 51 pounds, fits 92" - 97" counters, and meets CSA standards for foodservice.
  • 51 pounds sturdy construction minimizes movement
  • Fits 92" - 97" widths for flexible setup
  • Meets CSA
  • 96" single-sided countertop design boosts workflow
  • Six openings allow efficient service access
  • Fluorescent lighting improves food visibility
Weight51 LBS
Filter TypeProtector Guards
ServiceFull-service
Width (side - side)92" - 97"
ManufacturerPiper Products
Item TypeProtector Guards
Service TypeFull Service
StyleSingle Sided
Weight51 LBS
Filter TypeProtector Guards
ServiceFull-service
Width (side - side)92" - 97"
ManufacturerPiper Products
Item TypeProtector Guards
Service TypeFull Service
StyleSingle Sided
Downloads
  • Downloadwarranty
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards
Related products
picture
Summit ARS62PVBIADADL2B Pharma-Vac 23.38" W Solid Door Undercounter Medical Refrigerator - 115 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Hatco EP22-10812 108" W x 11.5" D Stainless Steel Frame Full-Service Pass-Over Single-Sided Flav-R-Shield EP22 Food Shield
Pro IconFree shipping
Hatco GRA-96 96" W Aluminum Single Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 1725 Watts
Yanco BL-316 16.5" Dia. Porcelain Leaf Rolled Edge Blue Star Plate