Royal Range RRE-10GT12-CC 72" W Stainless Steel 10 Round Hotplates, 1 Griddle and 2 Convection Ovens Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-10GT12-CC
MPN:
RRE-10GT12-CC
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for continuous service, the Royal Range rre-10gt12-cc features ten 9" hotplates, a 12" griddle, and two convection ovens in a 72" stainless steel design.
  • 208V, 33.4kW, 161 amps, 1-Ph
  • Two convection ovens with porcelain interiors
  • CSA and CSA-Sanitation certified, Made in USA
  • 72" stainless steel range
  • 12" griddle with thermostatic control
  • Ten 9" 2.0 kW hotplates
Weight1155 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth41 (D)
Base2 Convection Ovens
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Top(10) Hotplates / French Plates, (1) 12" Griddle with Thermostats
ManufacturerRoyal Range of California
Amps161
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Weight1155 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth41 (D)
Base2 Convection Ovens
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Amps161
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Electric Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Electric Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"