Royal Range RRE-2GT12 24" W Stainless Steel 2 Hotplates and 1 Space Saver Oven Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-2GT12
MPN:
RRE-2GT12
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Royal Range RRE-2GT12 stainless steel 24" electric range has two 9" hotplates, a 12" griddle with thermostatic control, and a 20" oven with porcelain interior.
  • Adjustable 6" legs for leveling
  • 20" space saver oven with porcelain interior
  • CSA and CSA-Sanitation certified, Made in USA
  • 24" stainless steel front and sides
  • 12" griddle, 3/4" plate with control
  • Two 9" solid hotplates, 2.0 kW each
Weight420 LBS
Height56.5 (H)
Width24 (W)
Depth32 (D)
Base(1) Space Saver Oven
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Top(2) Hotplates, (1) 12" Griddle
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Amps56
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Weight420 LBS
Height56.5 (H)
Width24 (W)
Depth32 (D)
Base(1) Space Saver Oven
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps56
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"