Royal Range RRE-2GT36-126C 48" W Stainless Steel 2 Round Hotplates, 1 Griddle, 1 Convection Oven, and 1 Cabinet Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-2GT36-126C
MPN:
RRE-2GT36-126C
Commercial design services
Handle high-volume service with a durable 48" stainless steel electric range featuring two 9" hotplates, a 36" griddle, a convection oven with porcelain interior, and an open storage cabinet.
  • Open storage cabinet with adjustable legs
  • Convection oven with porcelain interior
  • Meets CSA and CSA-Sanitation standards
  • 48" stainless steel exterior
  • 36" griddle, 3/4" plate
  • Two 9" 2.0 kW hotplates
Weight925 LBS
Height56.5 (H)
Width48 (W)
Depth41 (D)
Base(1) Convection Oven, (1) Cabinet
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
Top(2) Hotplates / French Plates, (1) 36" Griddle with Thermostat
VentBackriser
ManufacturerRoyal Range of California
Amps109
Voltage208v
Weight925 LBS
Height56.5 (H)
Width48 (W)
Depth41 (D)
Plate Thickness.750" = 3/4"
VentBackriser
Amps109
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"