Royal Range RRE-4GT12 36" W Stainless Steel Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-4GT12
MPN:
RRE-4GT12
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the royal range RRE-4GT12 features four 9" hotplates, a 12" griddle, and a standard oven in stainless steel for durability. Chefs can control heat precisely, with CSA certifications ensuring compliance.
  • CSA and CSA-Sanitation compliant components
  • 26-1/2" wide oven with porcelain interior
  • Made in USA, 16.4 kW, 208 volts
  • 36" stainless steel front and sides
  • 12" griddle, 3/4" plate with thermostat
  • Four 9" 2.0 kW hotplates for high heat
Weight620 LBS
Height56.5 (H)
Width36 (W)
Depth32 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness0.75"
Top(4) Hotplates / French Plates, (1) 12" Griddle with Thermostat
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Amps79
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Weight620 LBS
Height56.5 (H)
Width36 (W)
Depth32 (D)
Base(1) Standard Oven
Plate Thickness0.75"
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps79
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • Made in USA certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"