Royal Range RRE-4GT12-C 36" W Stainless Steel Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-4GT12-C
MPN:
RRE-4GT12-C
Commercial design services
Handle high-volume cooking with the Royal Range RRE-4GT12-C, a 36" stainless steel electric range with four 9" hotplates and a 12" griddle.
  • Convection oven with porcelain interior
  • 16.4 kW, 208 volts, 1-Ph, 79 amps
  • Stainless steel exterior; CSA compliant
  • 36" width for tight kitchens
  • 12" griddle with 3/4" plate
  • Four 9" 2.0 kW hotplates
Weight695 LBS
Height56.5 (H)
Width36 (W)
Depth41 (D)
Base(1) Convection Oven
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness0.75"
Top(4) Hotplates / French Plates, (1) 12" Griddle with Thermostat
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Amps79
Voltage208v
Weight695 LBS
Height56.5 (H)
Width36 (W)
Depth41 (D)
Base(1) Convection Oven
Plate Thickness0.75"
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps79
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"