Royal Range RRE-4GT36-CC 60" W Stainless Steel 4 Round Hotplates, 1 Griddle, and 2 Convection Ovens Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-4GT36-CC
MPN:
RRE-4GT36-CC
Commercial design services
Royal Range RRE-4GT36-CC electric range features four 9" 2.0 kW hotplates, a 36" griddle with thermostatic control, and two convection ovens.
  • 28.2 kW, 208v, 1-Ph electrical rating
  • Two convection ovens with porcelain interiors
  • 60" stainless steel front and sides for durability
  • 36" 3/4" griddle with thermostatic control
  • Four 9" 2.0 kW hotplates for rapid heat
Weight1235 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth41 (D)
Base(2) Convection Ovens
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
Top(4) Hotplates / French Plates, (1) 36" Griddle with Thermostats
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Amps79/57
Voltage208v
Weight1235 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth41 (D)
Base(2) Convection Ovens
Plate Thickness.750" = 3/4"
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps79/57
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"