Royal Range RRE-4GT48-C 72" W Stainless Steel 4 Round Hotplates, 1 Griddle, 1 Convection and 1 Standard Oven Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-4GT48-C
MPN:
RRE-4GT48-C
Commercial design services
Royal Range RRE-4GT48-C stainless steel electric range features a 72" line with four 9" 2.0 kW hotplates, a 48" griddle, and dual ovens, including one convection oven.
  • Adjustable 6" legs and chrome rack guides
  • Convection and standard oven with porcelain interior
  • 72" stainless steel range for high-volume kitchens
  • 48" griddle with thermostatic control
  • Four 9" 2.0 kW hotplates for rapid heating
Weight1310 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth41 (D)
Base1 Convection Oven, 1 Standard Oven
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Top(4) Hotplates / French Plates, (1) 48" Griddle with Thermostats
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Amps152
Voltage208v
Weight1310 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth41 (D)
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps152
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"