Royal Range RRE-4GT48-CC 72" W Stainless Steel 4 Round Hotplates, 1 Griddle and 2 Convection Ovens Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-4GT48-CC
MPN:
RRE-4GT48-CC
Commercial design services
Handle high-volume service with a 72" stainless steel electric range featuring four 9" hotplates, a 48" griddle, and two convection ovens.
  • 208 volts, 31.6kW, 1-Ph capacity
  • Two convection ovens, porcelain interiors
  • CSA and CSA-Sanitation certified, Made in USA
  • 72" stainless steel range
  • 48" griddle, 3/4" plate, thermostatic control
  • Four 9" 2.0 kW hotplates
Weight1360 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth41 (D)
Base2 Convection Ovens
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Top(4) Hotplates / French Plates, (1) 48" Griddle with Thermostats
ManufacturerRoyal Range of California
Amps152
Voltage208v
Weight1360 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth41 (D)
Base2 Convection Ovens
Control TypeThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Amps152
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"