Royal Range RRE-6GT12-126C 48" W Stainless Steel 6 Round Hotplates, 1 Griddle, 1 Convection Oven, and 1 Cabinet Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-6GT12-126C
MPN:
RRE-6GT12-126C
Commercial design services
Royal Range RRE-6GT12-126C 48" stainless steel electric range features six 9" hotplates, a 12" griddle, and a convection oven with porcelain interior for high-volume kitchens.
  • Convection oven with porcelain interior for uniform baking
  • 48" stainless steel exterior resists corrosion and cleans easily
  • 12" griddle with thermostatic control for even searing
  • Six 9" 2.0 kW solid hotplates for high-output cooking
Weight895 LBS
Height56.5 (H)
Width48 (W)
Depth41 (D)
Base(1) Convection Oven, (1) Cabinet
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
Top(6) Hotplates / French Plates, (1) 12" Griddle
VentBackriser
ManufacturerRoyal Range of California
Amps115
Voltage208v
Weight895 LBS
Height56.5 (H)
Width48 (W)
Depth41 (D)
Plate Thickness.750" = 3/4"
VentBackriser
Amps115
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"