Royal Range RRE-6GT24 60" W Stainless Steel 6 Round Hotplates, 1 Griddle, and 2 Standard Ovens Electric Restaurant Range - 208 Volts
Shop all Royal Range Commercial Electric Ranges
SKU:
RRE-6GT24
MPN:
RRE-6GT24
Commercial design services
Royal Range RRE-6GT24 electric range features six 9" hotplates, a 24" griddle, and two 26.5" ovens in a 60" stainless steel design.
  • Backriser with hi-shelf and ledge
  • Two 26.5" standard ovens with porcelain interiors
  • Meets CSA and CSA-Sanitation standards
  • 60" stainless steel front and sides
  • 24" 3/4" griddle with control
  • Six 9" 2.0 kW hotplates for rapid heat
Weight1085 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth32 (D)
Base(2) Standard Ovens
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness.750" = 3/4"
Top(6) Hotplates / French Plates, (1) 24" Griddle with Thermostats
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Amps82/57
Voltage208v
Weight1085 LBS
Height56.5 (H)
Width60 (W)
Depth32 (D)
Base(2) Standard Ovens
Plate Thickness.750" = 3/4"
VentBackriser with Hi-Shelf
Amps82/57
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"